To się dzieje z dnia na dzień, a ponieważ dzieje się powoli, to nie zauważamy tego, co już niebawem może być niepokojącym faktem. Jeżeli szybko nie zostaną podjęte działania mające zatrzymać ten proces, to pojawienie się pierwszego pokolenia małych Polek i Polaków, którzy nie będą znać smaku życiodajnego chleba, jest tylko kwestią czasu. Już teraz w dziecięcej, codziennej diecie pieczywo coraz częściej zastępują chipsy i chrupki. A w miejsce zdrowego, wytwarzanego tradycyjnymi metodami chleba pojawia się produkowany z mrożonego ciasta i pełen chemicznych polepszaczy wyrób chlebopodobny.Nie bez powodu chleb towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Nasi przodkowie intuicyjnie wybierali to, co najlepsze. Organizm ludzki działa dzięki dostarczanej codziennie, razem z pożywieniem, energii oraz składnikom odżywczym niezbędnym do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Pieczywo jako podstawowy artykuł żywnościowy, niezbędny w codziennej diecie, jest źródłem nie tylko sporej ilości energii, ale także białka, składników mineralnych, witamin z grupy B, witaminy E, błonnika pokarmowego oraz wielu innych, ważnych dla zdrowia substancji biologicznie aktywnych.
O tym, że konsumpcja pieczywa sprzyja naszemu zdrowiu, decyduje też jego atrakcyjność. Kuszący zapach i smakowitość pieczywa sprawiają, że natychmiast nasz organizm wykazuje gotowość do rozpoczęcia procesów trawienia. Wzrasta wydzielanie śliny, a także enzymów trawiennych, co w efekcie zwiększa dostępność węglowodanów i białek wnoszonych z posiłkiem. Podobny efekt wywiera kwas mlekowy zawarty w pieczywie na zakwasie, powstający podczas fermentacji zakwasów. Stymuluje on pracę przewodu pokarmowego poprzez aktywację enzymów trawiennych, a dodatkowo usprawnia proces wydalania, skutecznie zapobiegając zaparciom.
W świetle zaleceń żywieniowców to właśnie produkty zbożowe powinny być głównym źródłem kalorii. Badania sposobu odżywiania się ludności Polski wykazują, że przeciętna dieta – z punktu widzenia nauki o żywieniu – sprzyja rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby krążenia, cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze czy niektóre nowotwory, a niskie spożycie pieczywa jest jednym z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tych chorób. Zmianie tych złych żywieniowych obyczajów i odejściu od „chipsowych” trendów służy Ogólnopolska Kampania Społeczna DIETA KANAPKOWA SMACZNA I ZDROWA zainicjowana przez Fundację na Rzecz Wspierania i Promocji Piekarstwa i Cukiernictwa. Kampania skierowana jest głównie do najmłodszego pokolenia Polaków, więc w naturalny sposób za sprzymierzeńców będzie mieć rodziców i nauczycieli, którym przecież najbliższe jest zdrowie dzieci. Symbolem Kampanii jest Pan Kanapka, który będzie pojawiać się we wszystkich kampanijnych działaniach: filmach, plakatach, ulotkach, a nawet w piosence. Pan Kanapka będzie się także osobiście spotykał z dziećmi i z młodzieżą, a zaproszeni przez niego na takie spotkania „znani i lubiani” będą mu pomagać w krzewieniu idei zdrowego żywienia wśród najmłodszych Polaków.
Ogólnopolska Kampania Społeczna DIETA KANAPKOWA SMACZNA I ZDROWA, chociaż skierowana głównie do najmłodszych, obejmie swoimi działaniami także i dorosłą część społeczeństwa, a więc nie zdziwcie się, gdy spotkacie Pana Kanapkę na imprezie sportowej, w parku, w kinie czy w teatrze. Kampania odczaruje także słowo „d i e t a”, słowo które kojarzone jest niesłusznie tylko z odchudzaniem. A przecież dieta to także sposób odżywiania się. Zdrowy lub wprost przeciwnie. No i tę zdrową dietę będzie Kampania upowszechniać.
Fundacja na Rzecz Wspierania i Promocji Piekarstwa i Cukiernictwa.
Więcej informacji:
www.podplomyk.org